“Seksualna revolucija” danas ne zvuči revolucionarno. Ipak za neke starije generacije, prva asocijacija je festival Woodstock održan 1969.godine. Pre samo nešto više od 50 godina pokrenut je hajp koji je doprineo spoznavanju i razumevanju seksualnosti i seksulanih sloboda as we know them today.
Međutim, kovanica ,,seksualna revolucija” nastala je dosta ranije, dvadesetih godina prošlog veka. Čuvene Roaring Twenties su bile obeležene prohibicijom, ali i kratkim haljinama i frizurama, raskošnim noćnim barovima, ali i novim slobodama koje su uživale žene, a samim tim i muškarci.
Jedno od imena koje u mnogim naučnim disciplinama stvara tenziju i dan danas jeste Frojd. Da, asocira na udžbenik iz filozofije, ali mnogo zanimljivije je da je on svojim razmišljanjima, koja su tad bila avangardna i nesvakidašnja uneo ideju da je libido taj koji je uzrok i pokretač ljudskog ponašanja. Stani, ne moraš na google - libido je zapravo naša intuitivna, instinktivna potreba za seksualnim odnosima. Ipak, proći će decenije dok se tema seksualnog zadovoljstva i oslobađanja ne dotakne na onaj način na koji se danas o ovim temama govori.
Iako se zna da je u Starom Egiptu preteča kondoma od lanene tkanine korišćena u svrhu sprečavanja trudnoće, milenijumima kasnije se o sprečavanju trudnoće govorilo veoma malo i sa društvenim gađenjem. Danas znamo za mnogo načina kontracepcije, međutim to nije oduvek bilo naučnotehnološki napredno i dostupno. Upravo gorepomenuti Woodstock je nastao u takozvano ,,Doba pilule”, jer se šezdesetih i sedamdesetih godina pojavljuju famozne pilule za kontracepciju koje i dan danas (samo u unapređenom izdanju) postoje i obitavaju na farmaceutskom i naučnom tržištu.
Međutim seksualna revolucija je vezana i za važne društvene promene - industrijalizaciju, migracije u velike gradove, nove ideologije, odbacivanje tradicionalnih vrednosti i usvajanje hedonizma u smislu prihvatanja novih oblika seksualnosti i stavova prema istoj. Već 1953. godine objavljen je prvi broj magazina Playboy, a već do sredine sedamdesetih godina nekada “revolucionarni” stavovi smatrani su mejnstrimom. U Velikoj Britaniji 1963. godine legalizovana je necenzurisana verzija romana “Ljubavnik Ledi Četerli” što označava početak seksualne revolucije u ovoj zemlji.
A onda je osamdesetih stigao AIDS. Pojava AIDS je po nekima usporila ili čak i potpuno zaustavila seksualnu revoluciju. Bar za kratko.
I eto nas u 21. Veku. Pričamo o tome kroz šta su sve prolazile generacije pre nas da bismo imali full slobodu da vodimo ljubav s kim želimo. Mada danas imamo i druge teme na meniju, koje utiču na naše percipiranje seksualnosti. Objektifikacija tela i standardi lepote koji su često nedostižni neminovno mogu da se prate i kroz istoriju. Ipak, bilo da se nalaziš na početku ili na kraju svojih dvadesetih, važno je da se prema svom telu, fizičkom ali i duhovnom, odnosiš odgovorno. To znači da ne stupaš u odnose ukoliko ti nije sasvim prijatno i ne osećaš se kao da to zaista želiš.
Imamo sreću da se danas o ovim temama govori mnogo slobodnije nego što je to slučaj pre dvesta godina, ali i da se mnogo toga normalizovalo (poput činjenice da ženski orgazam nije mit). Ukoliko imaš ikakve sumnje, pitanja ili interesovanja, uvek možeš da se obratiš: svom doktoru, savetovalištima, psihologu, terapeutu, prijateljima ili porodici, ali i Gali.