Rasplakala si se gledajući nasumičan video klip bebe slona? Gladna si iako si upravo jela? Promenljive su ti emocije i nije ti sasvim jasno zašto? Možda bi trebalo da dobiješ? A-a, ipak nije to.
Telo žene prolazi kroz mnogo više faza osim samog menstrualnog ciklusa i ovulacije. Hormoni se menjaju iz dana u dan i zbog toga ne znaš da li ćeš bez razloga početi da vičeš na sestru ili želeti da se maziš sa njom.
Baš zbog toga je važno učenje i razumevanje tih faza kako bismo doprineli ugodnijem životu, a najvažnije - boljem razumevanju sebe.
Menstrualni ciklus se sastoji od tri faze: folikularna, ovalutorna i luteinska. Ako niste voleli biologiju u srednjoj pomislićete “wtf je ovo”. Hajdemo redom. Prva se odnosi na sazrevanje jajne ćelije; zatim, u toku druge, ovulatorne faze dešava se oslobađanje jajne ćelije iz folikula na jajniku, a naposletku je luteinsta tj. završna faza ciklusa. Kroz ove faze naše telo prolazi kako bi se pripremilo za potencijalnu trudnoću.
A sad idemo na dobro poznatu skraćenicu PMS iliti predmenstrualni sindrom, koji sa sobom nosi mnoge predrasude. Postoji uverenje da se PMS odnosi na “promenljiva” emotivna stanja kroz koje prolazi žena tokom samog menstrualnog ciklusa, ali vreme je za jedan reality check. Naime, reč je o danima koji prethode menstrualnom ciklusu, gde zbog uticaja hormona dolazi do različitih pojava koje nam nisu najmilije: akne, maljavost, promena raspoloženja i različiti bolovi.
Naizgled, hormoni su krivci za sve. Iako nisu omiljeni, oni su ključni u regulaciji funkcionisanja našeg celog tela. Nije tajna da povećani nivo estrogena (podsetnik: ženskog hormona) utiče na to da se osećaš živahno i da imaš više samopouzdanja. Sa druge strane, nakon ovulacije, a pod uticajem progesterona (takođe ženski hormon) može se desiti da imaš nagli pad energije, žudiš za slatkišima ili pak za jako začinjenom hranom. Upravo ova borba hormona i tvog tela dovode do pomenute skraćenice od koje nam je svima muka-PMS. Takođe, oni su od izuzetne važnosti u svakoj fazi ciklusa. Što bi značilo da oni na neki način gospodare nama.
Ali to nije sve! Morao je svoje prste da umeša i testosteron. Da, muški hormon. I to je on zadužen baš za ono što prilično frustrira: akne i bubuljice. To se dešava jer testosteron ostaje konstantan tokom ciklusa, pa preuzima glavnu ulogu kad dođe do pada druga dva hormona.
Kao i progesteron, muški hormon aktivira lojne žlezde, što proizvodi više ulja, dakle veće
šanse da ćeš “kopati lice” tokom menstruacije.
Ne treba da zaboravimo činjenicu da je svaki ciklus drugačiji, kao i svako telo i um. Stoga obrati pažnju na poruke koje ti šalje telo i čuvaj ga, imamo samo jedno. I slobodno kad ti neko kaže da si histerična, okrivi estrogen i progesteron.