*Sexually Transmitted desease
Ok, sad je jasnije. Ali lako je biti bezbrižan, kad znaš da si sve uradio/la odgovorno i kako treba. Ali onda dolazimo do pitanja “Kako zaista treba” i šta te najbolje štiti, da bi mogao/la bezbrižno i zadovoljno da nastaviš da uživaš u benefitima dvadesetih.
I sad će neko reći da je kondom najbolja, ali možda i ne baš najudobnija zaštita tokom seksa. Da se razumemo jeste, ali postoje virusi, kao što je HPV, koji se prenose kontaktom intimnih regija, pa nekada ni kondom neće pomoći.
Takođe, kada pomenemo metode zaštite i kontracepcije, deluje da su žene te koje imaju širinu izbora. Što ne znači da je sva odgovornost samo na njima. Kontracepcija i zaštita su odgovornost oba partnera, ali hvala naučnicima što rade na ispitivanjima preparata koji sadrže testosteron, ali i druga hemijska jedinjenja (ili kombinacije) u cilju pronalaska muške hormonske kontracepcije.
Ipak da se vratimo na ono što nam je dostupno i klinički ispitano:
-Prirodne metode, kao što je računanje plodnih dana ili prekid odnosa, se već dugo ne preporučuju jer nisu efikasne.
-Mehaničke metode su one u kojima se fizički blokira kontakt spermatozoida i cervikalnog kanala (kanal grlića materice). Svima nam je najpoznatiji kondom, ali da li znaš da postoji i kondom za žene (femidom), koji u Srbiji ipak nije dostupan, a uz to je i nešto komplikovaniji za primenu. Najveća prednost kondoma je to što pruža zaštitu i od polno prenosivih bolesti. Ipak, jedan od čestih mitova koji su vezani za kondom je upravo to da on pruža 100% zaštite. Pomenuli smo čuveni HPV virus. Ovo ipak nije razlog za brigu uz redovne preglede kod ginekologa/urologa! Pored toga su dostupne i dijafragma i cervikalna kapa, koje se najčešće koriste u kombinaciji sa spermicidima (gelovi ili kreme koje utiču na funkciju spermatozoida).
FUN FACT: Lubrikanti na većini kondoma sadrže spermicide, pa na taj način kondom dvostruko štiti od neželjene trudnoće.
Na kraju dolazimo i do hormonske kontracepcije - čuvene pilule (The Pill). Pronalazak pilule je važan faktor seksualnog oslobođenja žena, zbog lake dostupnosti i vrlo suptilne upotrebe. Danas one imaju široku zdravstvenu primenu u regulaciji hormonskog statusa. Upravo zbog lake dostupnosti pilula za kontracepciju u svakoj apoteci, česta je i njihova primena na svoju ruku (ne, nikako). Pilula nije jedina forma koja ti je dostupna, pa je kontraceptivni flaster nastao sa ciljem olakšanja primene. On otpušta malu količinu hormona u periodu od 7 dana, nakon čega se zameni novim. Spirala (well known as IUD) i vaginalni prsten su druge opcije hormonske kontracepcije. Vaginalni prsten deluje u periodu od 21 dana kada osigurava zaštitu, nakon čega se uklanja. IUD se postavlja uz grlić materice i pruža nešto dugotrajniju zaštitu, obično 3-5 godina.
Najvažnije od svega, aktivan učesnik biranja kontraceptivne metode bi trebalo da bude tvoj izabrani lekar. Za uvođenje hormonske kontracepcije je potrebno da uradiš određene analize, da bi se obezbedila sigurna primena. Ginekolog/urolog (trk na
link) će ti pomoći u rešavanju svih nedoumica, a i tada ćeš realno biti najsigurniji/ja da si skroz bezbedan/a za uživanje u momentu.