Vi rođeni dvehiljadite danas imate 22 godine. Da li je još neko skapirao da je mator osim nas? Dan mladih 12. avgusta, prvi put je bio obeležen baš te pomenute godine.
Svrha i potreba ovog dana bila je da se pažnja skrene na mlade, njihove probleme i interesovanja u obliku različite vrste koncerata, izložbi i kulturnih dešavanja. Povodom ovog važnog datuma koji se upravo bavi nama, postavilo se pitanje -
Na koje perpreke nailaze mladi u svakodnevnom životu, kako studentskom tako i profesionalnom?
Tim povodom su neki od naših prijatelja koji dele slične karakteristike (godine) podelili sa nama na to sve koje predrasude nailaze kada je u pitanju studentski život, kao i prvo zaposlenje. Nije bilo lako ne saosećati sa komentarima koje smo dobili na ovu temu. Pojedini odgovori su na neki način svakidašnji (,,samo polako", ,,mlad si", ,,imaš vremena"), dok su drugi bili demotivišući ili pak jednostavno bolni (,,Pusti, ja ću, ti ne znaš"). Oni koji su se odlučili da govore o ovoj temi su objasnili da komentari ove vrste dovode do osećanja bespomoćnosti i nelagode, a nekada želje samo da se “zapališ i gledas kako svi gore s tobom”, što mogu samo navesti kao direktno proporcijalnim osećanjem sa nivoom nerviranja.
Međutim, neki od komentara su na mestu. Ukoliko sopstvena tvrdoglavost predstavlja problem, jasno je da je potrebno da se vratiš korak u nazad i zapitaš se da li si zaista u pravu ili si stvarno popio svu pamet ovog sveta. Dakle, neki komentari su tu sa razlogom, da usmere i pomognu dragoj mladoj osobi, dok nam drugi jednostavno daju pravo na ljutnju.
Neki od primera predrasuda prethodno su postavljeni na našu Instagram stranicu. Najčešće predrasude vezane su za nečiju mladost koja je bila u direktnoj vezi sa njihovim (ne)iskustvom. A koliko puta ste čuli čuvenu rečenicu ,,Sine, meni ovo nešto neće, dođi da pogledaš”, jer nosiš titulu doktora informacionih tehnologija i znaš da nađeš poruku koju su slučajno arhivirali. Povezano direktno s tim, jeste i verovanje da je tehnologija sama po sebi loša, jer odvaja ljude i čini ih manje komunikativnim (pitanje je koliko je to ispalo tačno tokom pandemije Covid-19).
Konačno, izlasci! Kako bi samo mogli da izlazimo nekoliko noći uzastopno, iako smo dve godine bili zatvoreni u svoje stanove bez naznake da će se poboljšati situacija. Za kraj su saveti. Oni koje nisi tražio ali dobiješ jednostavno jer izgledaš (drugim rečima, mlad si) kao da ti je neophodno. Ovaj široki spektar zahvata teme od budućnosti, sadašnjostni, prošlosti i dalje.
Tvoje mišljenje i razumevanje sveta oko sebe je ključno. Ovakva perspektiva ne znači da ne treba da šlušaš konstruktivne savete, već da si samouveren i imaš jasnu viziju u sopstvenog puta. Suština nije kritika svih koji su stariji od tebe, već da vidiš da nisi sam kada ti neko pridikuje.