Osim što nas doslovno izvrti oko sopstvene ose nekoliko puta dnevno, sve ubrzaniji životni stil sa sobom nosi i popularna „instant” rešenja, od kojih su nam se mnoga, budimo realni, pokazala kao potpuni promašaji. U moru saveta „kako da u dva koraka… ” (pa nastavi rečenicu), neretko smo umesto „wow” dobijali „meh” efekat, u najbolju ruku. A da li se u tu grupu s pravom provukao i onaj detox smoothie, pa… odgovor leži u oku posmatrača, so to say.
Proces detoksikacije podrazumeva čišćenje organizma od štetnih materija, ili, ako ćemo po staroj srpskoj reči – toksina, i to primenom određenog režima ishrane ili korišćenjem posebnih suplemenata čija je funkcija oslobađanje organizma od pomenutih toksina, a sve u cilju poboljšanja zdravstvenog stanja i regulisanja telesne težine.
Sve to može dobro da zvuči na papiru, ali da li je to zaista tako i u praksi?
Nažalost, čini se da do sada još uvek nije objavljena dugoročna i sveobuhvatna studija koja potvrđuje ovakve navode, te čarobne eliksire koji rešavaju sve životne probleme nakon prvog gutljaja još uvek možemo zadržati u kategoriji jednoroga i ostalih magičnih stvorenja.
Ali, ima i dobrih vesti – naše telo funkcioniše tako što sámo obavlja proces detoksikacije – high five! I to pomoću glavnih organa „prečišćivača”, kojima nisu potrebne specijalne dijete ili posebni suplementi prilikom ovih procesa. Funkcija bubrega, jetre, digestivnog trakta, kože i pluća jeste, između ostalog, upravo eliminacija štetnih supstanci iz organizma, a zdrav način života je ono što će pomoći ovom sistemu da lakše prepozna i ukloni te neželjene materije. To podrazumeva dovoljno sna, zdravu i redovnu, izbalansiranu ishranu, hidrataciju organizma, kao i redovnu fizičku aktivnost, što će podstaći zdravo funkcionisanje celog organizma, uključujući i proces detoksikacije. Sveže voće i povrće izblendano u smoothie, zdrava limunada i voda s krastavcima svakako su dobra opcija hidratacije, unosa vitamina i vlakana neophodnih za zdravo funkcionisanje organizma, ali ne kao jedini izvor energije i dugoročni režim „na svoju ruku”.
Važno je upamtiti da je savet lekara ili nutricioniste u ovoj situaciji nešto od čega prvo treba krenuti, jer je njihov savet polazni korak ka očuvanju našeg zdravlja. Možda će nekome prijati jači trening, nekom drugom veći unos vode, a trećem kalorijski deficit. Svi smo mi različiti i naš organizam drugačije reaguje na promenljive spoljašnje faktore i zato umesto polaganje nade u magični eliksir provided by Dr Google, možda je bolje da krenemo od osnova i malim izmenama u dnevnoj rutini postignemo značajne rezultate.