Jutrić, kafica! Doduše, bilo bi sjajno kad nam ne bi bile potrebne tri tone kafe svakog jutra da se prebacimo u operativno stanje. Kamo sreće da smo slušali roditelje kada su nam u osnovnoj školi govorili „do 10 u krevet”! Ima pameti u tim rečima. Sada bismo verovatno dali sve da možemo da se naspavamo kao tada. Dvadesete su jako stresna decenija u životu svakog čoveka. Rastemo, razvijamo se, pronalazimo se, i u čitavom tom haosu najčešće ispašta san.
Svi znamo da je manjak sna loš za nas, ali koliko taj nedostatak kvalitetnog sna zaista utiče na nas – psihički i fizički?
Znate li da su testisi muškarca koji svako veče spava u proseku manje od pet sati znatno manji od testisa muškarca sa redovnim, regularnim snom? E, sada kada imamo vašu pažnju, ozbiljno se pozabavimo ovom temom.
Studije su pokazale da nedostatak sna i loš san loše utiču na pamćenje i mogućnost memorisanja novih informacija. Studentima poznat način učenja – all nighter – veliko NE.
Rezultati studija pokazuju da je za dobro pamćenje neophodno imati kvalitetan san pre i nakon procesa učenja. Ukoliko san izostane, kvalitet pamćenja se smanjuje za 40%. Dakle, skoro polovina onoga što ste učili celu noć neće biti zapamćena.
Kako bismo vam više približili značaj onih osam sati sna, podelićemo sa vama podatak: u danu nakon promene sata unapred, kada imamo sat manje sna, broj srčanih udara se poveća za 21%. Taj isti broj opadne za 24% u danu nakon pomeranja sata unazad, kada imamo sat više sna. Crazy, right?
San je od esencijalne važnosti za naš imunološki sistem i zdravlje generalno. Bela krvna zrnca, koja su zadužena za odbranu našeg organizma od virusa, bakterija i malignih ćelija, bivaju produkovana u broju manjem za 70% od onog broja pri regularnom ritmu spavanja.
Uzevši u obzir informaciju pomenutu iznad i posledice uzrokovane tom pojavom, za naše zdravlje kvalitetan san je ključan. Kako bismo pravilno funkcionisali i bili u stanju da izvršimo sve što želimo, bitno je da energiju koja je potrebna za sve to potkrepimo snom.
Stres indukovan manjkom sna kasnije može dovesti do povećane anksioznosti, razdražljivosti, manjka energije i volje. Sve to snižava kvalitet života i dovodi do različitih poremećaja. Dobra vest je što se to može popraviti – regularnim, kvalitetnim, zdravim snom!
Beauty sleep nije mit. Bez kvalitetnog sna, stanje kože je lošije – tu su podočnjaci, bore, dehidriran izgled. Regularan san pomaže svim telesnim funkcijama koje (kada su, jelte, pravilne) doprinose našem zdravom spoljašnjem izgledu. Ne postoje kreme, puderi i ostale nama omiljene stvarčice koje mogu učiniti ono što može osam sati sna.
Rutina is the key! Ukoliko steknete naviku da svako veče idete na spavanje u isto vreme (uključujući i vikend), spavate osam sati, u hladnoj prostoriji, jutra će postati vaš omiljeni deo dana. Budićete se puni energije i biti spremni za dan. Preporučuje se izbegavanje elektronike pola sata pre spavanja. Alternativa tome je čitanje knjige / slušanje audio-knjige.
Takođe, iako najčešće instinktivno po buđenju prvo proverimo telefon, to nije pravi izbor. Ustanite bez gledanja u telefon, osvežite se i poslušajte neku kul pesmu – po jutru se dan poznaje!