Ponekad se dešava da nas emocije savladaju i da ne možemo da ih iskontrolišemo. U tim trenucima najvažnije je da ne zaboravimo koliko je zdravo plakati i dopustiti sebi da osećamo emocije koje nadolaze. Možda će zvučati neobično, ali isplakati se s vremena na vreme je veoma zdravo! Time možeš pomoći svom telu da lakše reguliše hormone koji utiču na raspoloženja i može pomoći u izbacivanju nagomilane frustracije iz tela ali i duše.
Iako deluje kao da prodajemo neki artikl na Top Šop-u (“Ali to nije sve!”), lista dobrih strana plakanja je stvarno duža nego što mislite. Nema ništa lepše od osećaja koji dolazi posle jedne lepe sesije plakanja - potpuna katarza. Razbistren um, oštrija slika, kao da je odjednom sve u HD-u. Sve zajedno dovodi do otvorenosti za drugačije poglede na situaciju koja vas je dovela do pregrevanja. Između ostalog lakše možemo upoznati sebe kroz dopuštanje sebi da hladne glave, racionalnije posmatramo situaciju zbog koje je došlo do suza. Nakon plakanja može doći do jenjavanja negativnih emocija povodom te situacije koja je i prouzrokovala suze.
Najvažnije je prihvatiti da je plakanje sastavni deo nas kao ljudi. Suze nisu crvena zastavica, niti su znak da smo slabi. One su samo znak da nam je do nečega stalo i da postoji emocija koju moramo razumeti i/ili situacija koju bi trebalo da rešimo i da joj se posvetimo.
Kada plakanje zapravo postaje problem? Onda kada ne možemo kontrolisati svoja osećanja i kada plakanje postane svakodnevni teret. Tada bi trebalo da razgovarati sa nekim ko se profesionalno bavi razrešavanjem emocija - psihologom/terapeutom.
Nadamo se da će ovaj tekst uticati na to kako posmatrate plakanje i potencijalno vas osloboditi stigme koja ga prati. Zato sledeći put kad imate potrebu za plakanjem, pronađite prostor u kom se osećate prijatno i bezbedno, a potom se prosto prepustite!