Vejpovanje je predstavljeno javnosti kao način da pušiš na mestima gde to nije dozvoljeno – što je „benefit” koji je ovu aktivnost učinio neverovatno popularnom. Takođe je predstavljeno i kao nešto prilično bezbedno iako ta tvrdnja počinje da deluje pomalo dubiozno. Otkako je trend vejpovanja uzeo maha, naučnici su počeli da upozoravaju da bi vejpovanje moglo da prouzrokuje nešto što se zove „pluća-kokice”.
Vape je elektronska cigareta koja zagreva tečnost sa nikotinom i drugim supstancama, između kojih su i različite arome. Sličan tome je puff, s tim što on sadrži određen procenat nikotinske soli – koja pušačima omogućava konzumaciju većih količina nikotina uz udisanje manje pare. Snus mu je sličan, s tim da je prah vlažan i konzumira se tako što se premaže sluzokoža usta između gornje usne i desni zuba.
Takođe, tu se javlja i famozna elektronska cigareta, koja radi po sličnom principu kao i ona regularna – odeš do najbliže trafike i kupiš paklicu cigareta. Razlika je što ti za elektronske ne treba upaljač, već uređaj uz pomoć kojeg se ta cigareta zagreva i konzumira. To takođe ima svoje „čari” – manje je štetno (?), ne smrdi kao klasična cigareta, a možeš pronaći i različite arome. U prevodu – za svakog ponešto.
Nikotin u mozgu otpušta hemijsku supstancu (dopamin) koja utiče na motivaciju, želju, uživanje, nagon, san, raspoloženje… dakle, stimulans je. Rezultat je osećaj zadovoljstva ili opuštenosti, koji se lako i brzo postiže uzimanjem nikotina, ali jednako brzo i opada, te se pojavljuje potreba da se osećaj ponovi još jednim uzimanjem nikotina. I tako dolazimo u stanje zavisnosti.
Iako se ovakvi proizvodi reklamiraju kao bolja alternativa običnim cigaretama – zbog drugačijeg sastava i broja supstanci – oni nisu ništa manje opasni. Naprotiv, mogu biti i opasniji od klasičnih cigareta, posebno po zdravlje tinejdžera i mladih.
Da, da, sve nam je jasno. Lep miris, ali i ukus, a i vizuelno to oni lepo upakuju, tako da stvarno ne uspevaš da vidiš šta je to loše u vejpovanju. Još ako si gledao seriju Euphoria i osetio taj vajb tinejdžerske slobode i ekspresivnosti, zaista ne možeš da se otrgneš osećaju da nam je u toj fazi života sve dozvoljeno i da nisi proživeo mladost ako nisi baš sve probao. Ali da li je zaista tako?
Jako je važno da istražiš šta je zapravo to što konzumiraš. Samo zato što ima lep miris/ukus i „bezopasno” je, ne znači da je to zaista tako. U redu je probati, ali je važno i informisati se. Ne dozvoli da te ponese masa i čuvaj svoje zdravlje!
A ako si ipak i dalje
konzument klasične cigarete jer to, navodno, nikada ne izlazi iz mode, u Keri Bredšo stilu, baci pogled na
link.