Baš je iritantno kad počnu da smaraju sa "ostavi telefon dok ručamo" i to što staaaaalno prebacuju kako “ne silazimo sa tog telefona.”
Ali oni ne kapiraju da se danas stvari bukvalno menjaju iz minuta u minut. Nekad čekaš da iskoči neki zanimljiv mim ili tiktok koji će da posluži da se javiš simpatiji, a i vrh je što svakog dana naiđeš na neki sadržaj sa kojim možeš da se rilejtuješ!
It’s all fun and games until... ne uhvatiš sebe da si otišao/la da izguglaš nešto za faks i evo - treći sat samo skroluješ, zaboravivši čak i da pogledaš ono zbog čega si tu. Ili shavtiš da si izašao sa društvom i svako gleda u svoj ekran – socijalizovanje nula. Sledeći udarac štiže pravo od tvog screen time-a! Srećom, ta brojka ume da deluje otrežnjavajuće.
Telefoni su se toliko odomaćili u našim životima, zamenivši gadžete poput digitrona, kalendara, fotoaparata, toliko da je postalo čudno koristiti neke od njihovih old school varijanti. A upravo zbog toga što su nam neverovatno olakšali živote, zanemarujemo ozbiljne nuspojave ovakvog, laganijeg života.
Mladi sve više kukaju da ih bole oči, da su isušene, napete, a tu je i bol u glavi (ne od mamurluka). E pa, dragi moji, to se zove
Sindrom kompjuterskog vida. Aha, to postoji i posledica je što ne slušamo Cecu kad nas poziva da “Trep, trep, trep, trepnemo” 16 do 20 puta u minutu - što je normalno. Ono što svi rade jeste “bulje” u ekrane tako da se učestalost treptanje smanjila na 6-8 puta po minutu!!! A da ne pričam koliko to opterećuje mišiće oka! Sve zajedno jednako je
Sindrom kompjuterskog vida.
Nekad je teško fokusirati se na nešto duže od... 5 minuta. Izdržati predavanje koje traje 2 i po sata - nemoguća misija. Da, previše vremena na telefonu ili generalno ispred ekrana može da prouzrokuje poremećaj pažnje i nemogućim da održimo fokus.
A tek što leđa i vrat znaju da bole! Jeste, to ti je od tog telefona i postoji naziv i za to -
Sindrom text neck-a. Osim bola u vratu, simptomi su bol u leđima, slabost mišića, glavobolja. A ovaj problem možeš da rešiš tako što ćeš, zapravo, ostati na netu!!
Ako dodaš u svoju dnevnu rutinu bar pola sata vežbanja, već si pametno iskoristio vreme onlajn. Srećom danas postoji stvarno dosta trenera koji kače videe svojih treninga na
Youtube.
Nisu zaobišli ni problemi sa spavanjem, jer svetlost koju emituju elektronski uređaji ometa ciklus spavanja. Oni koji su uključeni u kasnonoćne bleje na fonu, poznate kao “a samo još ovaj video da pogledam,” čak i na kratko, utiču na stvaranje melatonina. A upravo je on odgovoran za naš san.
Pored ovih, previše vremena na fonu stvarno može da dovede do ozbiljnih
fizičkih i psihičkih zdravstvenih problema. Zato je važno proveravati svoj screen time i kada ti se ne sviđa ono što vidiš, uradi nešto povodom toga. I, svakako,
prelistati s vremena na vreme naš e-vodič i praktikovati preventive preglede, just in case!