Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

NE na hejt za bolji svet

NE na hejt za bolji svet

Da li i vi često čujete da našu generaciju Z opisuju kao one rođene sa internetom, koji nikad nisu iskusili život bez ekrana? Mi da, i ponekad imamo osećaj kao da nas se generacije kod kojih to nije bio slučaj pomalo i plaše! 

Međutim, uz sve prednosti koje odrastanje uz internet i njegovo korišćenje nosi, tu su i odgovornosti. Da li uvažavamo jedni druge, ili smo na to zaboravili jer onlajn komunikacija kao da se izgubi negde u vazduhu i nema toliku težinu kao ona uživo? U ime Svetskog dana mentalnog zdravlja, odlučili smo da se podsetimo najčešćih oblika govora mržnje. 

1. Vređanje na društvenim mrežama 

Komentari ispod nekih objava umeju jako da zabole, ali ne zaboravi –oni su znak tuđeg nezadovoljstva i ti nemaš baš nikakve veze s tim! To, naravno, ne znači da treba da ih trpiš. Obriši ih ili izignoriši. Ako nastave da se ponavljaju, blokiraj profil osobe koja ih piše. Društvene mreže rade na tome da se govor mržnje prepozna na vreme i, shodno tome, često uvode novitete koji će tome doprineti. Instagram je od skoro uveo opciju da se blokiranjem profila automatski blokiraju i svi novi nalozi koje taj korisnik napravi, pa ćeš se lakše rešiti one osobe koja kao da je odlučila da ti zagorča život. 

2. Seksistički i rasistički komentari 

Fejsbuk je još svojim eksperimentom iz 2012. potvrdio da je grupa učesnika kojima su bile servirane ružne i negativne vesti i sama počela da ih širi. Prema tome, na tebi je da ne nastavljaš niz, već da ga prekineš! Niko ne zaslužuje da bude etiketiran na osnovu svoje rase ili izbora partnera, niti je na nama da se time bavimo. Iskoristi društvene mreže pametno i podiži svest o tome koliko vređanje može loše uticati na nečije mentalno zdravlje! Usudi se da javno osudiš ovakvo ponašanje. 

3. Seksualno uznemiravanje 

Bilo kakvi seksualni komentari, poruke, fotografije ili videi koji su ti poslati bez tvoje dozvole, kao i širenje tuđih slika, spadaju u seksualno uznemiravanje. Ne, to odavno nije nešto što samo gledamo u američkim filmovima, već je naša realnost i zato, ako ovo primetiš, obavezno prijavi nadležnim institucijama. Tu je i revenge pornography – intimnih slika osobe bez njenog pristanka, koje ne samo da je zakonom zabranjeno već može ostaviti ozbiljne emocionalne posledice po žrtvu i zato svoju privatnost zadrži za sebe. 

I na kraju, ne zaboravi: The haters gonna hate, ali to je samo njihov problem! Podržavamo te da budeš ono što jesi i furaš svoj fazon! Sve dok to drugima ne škodi, najbitnije je da se ti osećaš dobro u svojoj koži.

Besplatno preuzimanje

Preuzmi ovde strava stvari za dž!

Popuni podatke ispod i besplatno preuzmi naš e-vodič

Popuni podatke ispod i besplatno preuzmi naš e-vodič

Popuni podatke ispod i besplatno preuzmi naš e-vodič