U svetu u kom se lepota tretira kao trend koji svakog meseca menja svoja pravila i standarde, estetski zahvati i plastična hirurgija postaju deo svakodnevnih razgovora. Uz kafu i đus se sada služe i priče o tome ko bi koji deo svog tela promenio. Kao posledica stvorile su se i
mnoge dezinformacije u vezi sa plastičnom hirurgijom, a kao pet glavnih mitova izdvojili smo sledeće:
1. Plastična hirurgija i estetski zahvati su isto
Mnogi smatraju da su ova dva termini sinonimi, međutim postoji značajna razlika. U plastičnu hirurgiju spadaju i zahvati koji nisu vezani za lepotu, a to se naziva rekonstruktivna plastična hirurgija. Ona služi kako bi se korigovali delovi tela sa defektom i glavni cilj je sveobuhvatno zdravlje, a ne samo lepota.
2. Nemoguće je da se dese komplikacije kod ,,malih,, zahvata kao što je primena botoksa ili filera
Iako botoks i fileri spadaju u nehirurške estetske zahvate, i dalje je moguće da se dese određene komplikacije kao što su: infekcije, privremeni pad kapka, iskrivljenje osmeha, nekroza tkiva i alergijeske reakcije. Iako su ove komplikacije retke, potrebno je da proveriš sa svojim lekarom da li imaš neke kontraindikacije zbog kojih bi moglo da dođe do komplikacija.
3.Plastična hirurgija uopšte nije bezbedna
Kao i svaka hirurša intervencija, plastična hirurgija sa sobom nosi neke rizike od komplikacije, ali se pored toga smatra bezbednom ukoliko se intervencija radi od strane profesionalaca. Potrebno je da izabereš kvalifikovanog hirurga koji radi u proverenoj i opremljenoj bolnici ili ordinaciji.
4.Svi izgledaju neprirodno nakon intervencije kod plastičnog hirurga
Pre nego što je plastična hirurgija postala popularna, većini su glavne asocijacije najčešće bile tzv. pačije usne ili abnormalno velike grudi. Iako se proširila svest o plastičnoj hirurgiji, ovo mišljenje je i dalje prisutno kod mnogih. Istina je negde na sredini, odnosno prirodan i lep izgled nakon zahvata zavisi od više faktora kao što su odabir hirurga, komunikacija sa hirurgom, postepen pristup zahvatu i realistična očekivanja.
5.U plastičnoj hirurgiji se zaista koristi plastika
Zbog naziva mnogi ljudi smatraju da se prilikom zahvata koristi plastika, ali radi se o velikoj zabludi. Naziv potiče od staro-grčke reči ,,plastikos“ što znači oblikovanje. A šta se onda koristi ako ne plastika? Pa većina hiruga se trudi da koristi sopstveno tkivo pacijenta i biorazgradive materijale, a samo ukoliko je neophodno koriste trajne veštačke materijale poput silikonskih implantanta.
Zaključak je da ishod svakog zahvata plastične hirurgije zavisi od tvog pristupa i odabira. Bitno je da ti na prvom mestu bude tvoje zdravlje i da ovakve vrste zahvata radiš isključivo na proverenim mestima i nakon konsultacije sa lekarom. I naravno, zapamti da tvoje telo ne treba da bude podložno trendovima, već da se bilo kakvi zahvati rade samo ukoliko misliš da će ti to zaista značiti u izgradnji samopouzdanja.
Savetujemo da preuzmeš naš e-vodič, koji je pripremila dr
Marija Dunjić, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije i
saznaš sve o estetskim procedurama, pripremi, oporavku, ali i psihološkim
aspektima koji su u direktnoj vezi sa ovom zdravstvenom temom.